Now Hiring Full-Time Groundskeeper

Now hiring full-time Groundskeeper, please contact Dave Allder at 402-791-000 ex 2309

Lincoln High JV Invite

Lincoln High JV Invite

Tuesday, February 5, 2019 - 3:30pm to 5:00pm
Home or Away: 
Away

JV Fairs Well at Lincoln High Invite

Harold Simpson Invite 2019 Results for Norris
106A
Mitchell Jacobs (7-20) placed 3rd and scored 9.0 team points.

Round 1 - Mitchell Jacobs (Norris) 7-20 won by fall over Brady Jenkins (Lincoln Southwest) 3-17 (Fall 3:12)
Round 2 - Ian Roschewski (Beatrice) 8-12 won by decision over Mitchell Jacobs (Norris) 7-20 (Dec 9-3)
Round 3 - Hunter Kreikemeier (Lincoln Pius X) 3-17 won by fall over Mitchell Jacobs (Norris) 7-20 (Fall 0:34)
120B
Carson Baker (7-7) placed 2nd and scored 14.0 team points.

Round 1 - Carson Baker (Norris) 7-7 won by fall over Corbin Blair (Lincoln Southwest) 12-17 (Fall 3:38)
Round 2 - Jesse Mora (Lincoln Southwest) 11-11 won by fall over Carson Baker (Norris) 7-7 (Fall 0:50)
Round 3 - Carson Baker (Norris) 7-7 won by fall over Will Martin (Lincoln Pius X) 16-19 (Fall 2:34)
126B
Eli Bachman (6-12) placed 1st and scored 16.0 team points.

Round 1 - Kade Snyder (Norris) 6-12 won by decision over Eli Bachman (Norris) 6-12 (Dec 6-2)
Round 2 - Eli Bachman (Norris) 6-12 won by decision over Austin Rhoden (Beatrice) 5-21 (Dec 9-2)
Round 3 - Eli Bachman (Norris) 6-12 won by fall over Troung Dinh (Lincoln North Star) 9-15 (Fall 2:56)
126B
Kade Snyder (6-12) placed 3rd and scored 7.0 team points.

Round 1 - Kade Snyder (Norris) 6-12 won by decision over Eli Bachman (Norris) 6-12 (Dec 6-2)
Round 2 - Troung Dinh (Lincoln North Star) 9-15 won by fall over Kade Snyder (Norris) 6-12 (Fall 3:39)
Round 3 - Kade Snyder (Norris) 6-12 won by decision over Austin Rhoden (Beatrice) 5-21 (Dec 7-4)
145C
Aaron Wells (2-9) placed 2nd and scored 4.0 team points.

Round 1 - Herman Vicente Perez (Crete) 7-22 won by decision over Aaron Wells (Norris) 2-9 (Dec 7-3)
Round 3 - Aaron Wells (Norris) 2-9 won by fall over Irving Salinas (Lincoln North Star) 5-22 (Fall 3:42)
195
Dane Van Cleave (13-10) placed 6th and scored 5.0 team points.

Round 1 - Dane Van Cleave (Norris) 13-10 won by fall over Cole Moody (Lincoln Southwest) 5-5 (Fall 1:40)
Round 2 - Ahmad Al-Jabri (Lincoln East) 12-5 won by fall over Dane Van Cleave (Norris) 13-10 (Fall 1:17)
Round 3 - Caleb Hobelman (Lincoln Pius X) 13-7 won by fall over Dane Van Cleave (Norris) 13-10 (Fall 3:25)
195B
Isaiah Kroese (2-0) placed 1st and scored 9.0 team points.

Round 1 - Isaiah Kroese (Norris) 2-0 won by fall over SPENCER LEACH (Lincoln North Star) 1-8 (Fall 0:45)
Round 2 - Isaiah Kroese (Norris) 2-0 won by fall over Tristan O`Dey (Raymond Central) 3-7 (Fall 2:08)
220A
Frederik Schmitz (16-12) placed 1st and scored 7.0 team points.

Round 1 - Frederik Schmitz (Norris) 16-12 won by fall over Levi Epp (Lincoln Southeast) 7-12 (Fall 0:33)
Round 2 - Frederik Schmitz (Norris) 16-12 won by fall over Hector Mora (Lincoln Pius X) 12-21 (Fall 1:02)
Round 3 - Frederik Schmitz (Norris) 16-12 won by decision over Nate Folmer (Lincoln Southeast) 8-11 (Dec 4-1)
Round 4 - Frederik Schmitz (Norris) 16-12 received a bye () (Bye)